چاپ یووی و مزیت های این نوع از چاپ

دستگاه های چاپ یو وی

در این مقاله می خواهیم در خصوص چاپ یووی و مزیت های این نوع از چاپ اطلاعاتی را به صورت مختصر در اختیارتان بگذاریم پس با ما همراه باشید.

چاپ یووی به نوعی چاپ دیجیتال گفته می شود که در آن به وسیله اشعه فرابنفش برای خشک کردن اشکال تایپی بر روی محصول مورد نظر استفاده می شود. تفاوت این مدل از چاپ با انواع مشابه خود در نحوه خشک شدن جوهر تایپ شده بر روی محصول می باشد. شاید در نگاه اول به نظرتان کاری ساده باشد اما در کار تفاوت های زیادی وجود دارد. خشک کردن موارد چاپی به وسیله اشعه فرابنفش باعث بعد بخشیدن به اشکال تایپی می شود. از آنجایی که هد دستگاه با بستر محدوده چاپ در تماس نیست، از این محصول برای چاپ بر روی تمامی اجسام می توان استفاده نمود. برای چاپ یووی برای هر محصول باید استاندارد هایی را رعایت کرد نظیر:

ارتفاع مناسب و ابعاد استاندارد

این موارد از باید های ویژگی های یک محصول برای چاپ می باشد.

چاپ یووی

فرار های آلی در انواع چاپ یووی و دیگر ابزار چاپ

در انواع چاپ به دلیل دیر خشک شدن جوهر فرار های آلی درون هوا پخش می شود. اما در چاپ یووی به دلیل خشک شدن سریع جوهر به وسیله اشعه فرابنفش فرار های آلی تولید و پخش نمی شود. در نتیجه استفاده از اشعه یووی در چاپ یکی از مزیت های استفاده از این مدل از چاپ می باشد. شاید برایتان جالب باشد که چاپ یووی را با نام چاپ سبز نیز می شناسند.

مزیت های چاپ یووی

چاپ UV یک روش پرکاربرد برای چاپ بر روی مواد مختلف از جمله فلز، شیشه، پلاستیک و کاغذ است. در این روش، جوهری که حاوی موادی مانند پلیمر است، بر روی سطح مورد نظر چاپ می‌شود و سپس توسط یک پرتو UV تصلیح می‌شود. این فرایند باعث می‌شود که جوهر در سریع‌ترین زمان ممکن خشک شود و به صورت دائمی بر روی سطح چاپ قرار بگیرد.

با توجه به خصوصیات مواد پلیمری مورد استفاده در چاپ UV، این روش می‌تواند بر روی سطوح مات، براق، غیر صاف و حتی خمیده نیز اعمال شود. به همین دلیل، چاپ UV در صنعت تبلیغاتی و چاپ تبلیغات، بسته بندی، تولید برچسب و سایر صنایع مرتبط با چاپ بسیار پرکاربرد است.

به دلیل خشک شدن سریع جوهر در چاپ UV، این روش برای چاپ حجم بالا و در زمان کمتری بسیار موثر است. علاوه بر این، چاپ UV از نظر محیط زیست نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا باعث کاهش مصرف مواد مصرفی در چاپ و افزایش دوام و ماندگاری چاپ می‌شود.

چاپ یووی به دلیل خشک شدن با اشعه فرابنفش بعد از  چاپ دارای شفافیت و جلوه بیشتری می باشد.

همچنین همانطور که در بالا تر ذکر کردیم به دلیل خشک شدن مواد چاپی در لحظه، دیگر فرار های آلی در هوا پخش نمی شود.

چاپ یووی بر روی هر سطحی قابلیت اجرا شدن دارد و دیگر محدودیت دستگاه های چاپی دیگر در این مدل از چاپ وجود ندارد.

دیگر نیازی به آماده سازی بستر برای عملیات چاپ نمی باشد. اما در بعضی از موارد مانند چاپ بر روی کاشی و سرامیک باید از موادی به نام کوتینگ قبل از شروع به عملیات چاپ استفاده نمود. بعد از چاپ یووی بر روی سطوح کاشی و سرامیک بهتر است از لاک های براق کننده بر روی سطح کار برای شفافیت بخشیدن به کار استفاده شود.

مزیت های چاپ یووی

با چاپ یووی دیگر نگران شرایط جوی مختلف و پاک شدن اشکال چاپ شده بر اثر کشیدن خراش و غیره نباشید. علت این ماندگاری استفاده از اشعه فرابنفش در هنگام خشک شدن اشکال تایپی می باشد.

افزایش سرعت در چاپ یکی دیگر از مواردی است که این چاپ را از بقیه متمایز می کند. باز هم به علت استفاده از اشعه فرابنفش سرعت در چاپ بسیار زیاد می باشد.

در چاپ یووی امکان چاپ در لایه های مختلف فراهم شده است. یعنی در چاپ یووی اگر بخواهید از چند رنگ در آن واحد استفاده کنید به راحتی این امکان میسر می باشد. یعنی به طور مثال در ابتدا پرینت رنگ سفید گرفته می شود و بلافاصله بعد از آن رنگ های مد نظر شما در کار قابلیت اجرا شدن دارد. این مورد یکی از ویژگی های فوق العاده در استفاده از این وسیله چاپی می باشد.

دقت بالا در هنگام چاپ، دقت بالا این نوع چاپ زبانزد می باشد. چرا که در چاپ به وسیله اشعه یووی می توان بر روی هر سطحی عملیات چاپ را به طور کاملا تمیز و بدون ایراد پیاده سازی کرد.

چاپ یووی چاپی تمیز و غیر الکلی، در این مدل از چاپ از فراورده های الکلی و مواردی که برای اتمسفر مضر می باشد استفاده نشده است. در نتیجه این مدل از چاپ برای دوستداران طبیعت بسیار خوشایند می باشد.

تفاوت جوهر یووی با سایر جوهر ها در چاپ

همانطور که بالاتر هم اشاره کردیم سرعت بالا خشک شدن جوهر در چاپ یکی از تفاوت های این مدل از جوهر با سایر جوهر های موجود می باشد.

قابلیت پرینت گرفتن بر روی تمامی اجسام سخت مانند چوب، سنگ و غیره.

انعطاف بالای این جوهر در برابر ترک خوردگی یکی از مزیت های فوق العاده این جوهر می باشد.

ایجاد چسبندگی فوق العاده قوی در این محصول، این چسبندگی به وسیله استفاده از اشعه یووی رخ می دهد.

بوی کم در حین استفاده از این مواد چاپی دیگر ویژگی این نوع از چاپ به وسیله این جوهر می باشد.

مقاومت بالای این جوهر در برابر خراش و ترک خوردگی.

ماندگاری در شرایط جوی مختلف، این جوهر قابلیت حداقل 3 سال ماندگاری بر روی انواع سطوح در شرایط جوی مختلف را دارد.

در حین استفاده از این جوهر دیگر نگران گرفتگی هد در دستگاه چاپ نباشید. چرا که ذرات این جوهر کمتر از 20 نانو متر می باشد. در نتیجه در هنگام استفاده از این دستگاه دیگر نگران خرابی و گرفتگی دستگاه چاپی خود نباشید.

 

دستگاه های چاپ یو وی

در بازار کنونی انواع دستگاه های مختلفی برای چاپ یووی موجود می باشد که ما در ادامه این مقاله به چند مورد از این دستگاه ها اشاره خواهیم کرد.

دستگاه فلت بد: این دستگاه تنها در اجسامی که سطح سفتی دارند قابلیت اجرا شدن دارد. معنای واژه ی فلت بد یعنی اجسامی با سطح سخت تخت.

دستگاه رول به رول: این دستگاه برای مواردی کاربرد دارد که موارد اولیه آن به صورت رولی می باشد.

دستگاه هایبرید: به دستگاه هایی که به صورت همزمان قابلیت انجام کار دستگاه فلت بد و دستگاه رول به رول را دارند دستگاه هایبرید گفته می شود.

در این مقاله سعی کردیم در خصوص چاپ یووی و تفاوت های آن با سایر دستگاه ها و همچنین مواردی را که در هنگام چاپ باید به آن اشراف داشته باشید را بیان کردیم. امیدواریم با مطالعه این مطلب به سوالات شما پاسخ داده باشیم.

دستگاه های چاپ یو وی

 

فروشگاه بزرگ الو ایمنی یکی از برترین تولید کنندگان انواع تابلو های ترافیکی با نوع چاپ مختلف میباشد در صورتی که نیاز به چاپ در ابعاد مختلف دارید با شماره های درج شده در تماس باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *