اسپری تست دتکتور چیست و استفاده از آن چه مزایایی دارد

اسپری تست دتکتور

امروزه برای هر ساختمان سیستم های حفاظتی بسیاری در هنگام ساخت سازه نصب می شود. هر  کدام از این سیستم ها نیز بعد از نصب نیاز به تست کارایی دارند. اسپری تست دتکتور یکی از مهمترین تسترها برای تشخیص کارکرد صحیح سیستم اعلام حریق و تشخیص دود در محیط است.

دتکتور دود چیست

یکی از تجهیزات که در بیشتر سیستم های اعلام نصب می شود، دتکتور دود است. این تجهیزات با وجود کمترین مقدار دود در محیط با توجه به اینکه دتکتور از چه نوعی است اعلام حریق می نماید.  دتکتورهای دودی به انواع مختلفی تولید می شوند و هر کدام با دارا بودن سنسورهای  مشخصی نسبت به نوع خاصی از دود واکنش نشان می دهند. از انواع دتکتور دود که در سیستم اعلام حریق نصب می شوند می توان به این سنسورها اشاره نمود:

 • سنسورهای دود
 • سنسورهای حرارتی
 • سنسورهای منواکسید کربن
 • سنسورهای شعله
 • سنسورهای ترکیبی

هر کدام از این دتکتورها بعد از نصب بر روی سیستم نیاز به تست برای مشخص شدن عملکرد صحیح سیستم دارند. برای همین از اسپری تست دتکتور برای این کار استفاده می شود. علاوه بر آن این گونه تجهیزات نیز مانند هر وسیله نیاز به انجام سرویس های دوره ای دارد در زمان انجام سرویس های دوره ای نیز از این اسپری جهت کارکرد صحیح دتکتور استفاده می شود.

انواع دتکتور دود

دتکتورها خود به انواع مختلفی تولید می شوند. هر کدام از این دتکتورها نیز در محیط های مشخصی کاربرد بیشتری دارند. از مهمترین دتکتورهای دود که در محل های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند به چند مورد اشاره می کنیم.

 • دتکتور دودی
 • دتکتور دودی یونیزاسیون
 • دتکتورهای اپتیکی
 • دتکتور حرارتی
 • دتکتور شعله
 • دتکتور لیزری

دتکتور دود

اسپری تست دتکتور

امروزه در بیشتر سیستم های اعلام حریق استفاده از دتکتورهای دود بسیار مهم است. این تجهزات با دارا بودن حساسیت بالا برای عملکرد درست نیاز به انجام تست در هر دوره دارند. انجام تست کاری تخصصی است و تنها افراد متخصص در این امر می توانند با استفاده از لوازم مشخصی اقدام به تست دتکتور دود نمایند.

اسپری تست دتکتور با توجه به استانداردهای مشخصی تولید و کاملا با دود متصاعد شده از حریق مطابقت دارد. اما به دلیل این که دتکتورهای در بالاترین قسمت ساختمان یعنی سقف قرار دارند باید از تجهیزات لازم جهت انجام تست اسپری دتکتور استفاده شود. این نوع اسپری ها در انواع مختلفی تولید می شوند. به دلیل حساسیت بالای تجهیزات باید حتما از انواعی استفاده شوند که دارای کیفیت بالایی بوده و هیچ گونه اثری بر روی دتکتور باقی نگذارند.

اسپری تست دتکتور

نحوه استفاده از اسپری تست دتکتور

در هر کشور با توجه به این که چه استانداردهایی برای این کار وجود دارد از مراحل مختلفی جهت انجام تست استفاده می شود. انجام تست در محیط های کاملا مشابه محیط های واقعی، غلظت مناسب دود و.. از استانداردهای اجباری این تست است.

در این آزمایشات طوری عمل می شود که هیچ گونه آسیبی به تجهیزات وارد نشود و مراحل کاملا مطابق با واقعیت اجرا شود. در این آزمایشات از ابزار مناسب برای این کار استفاده شده و هیچ گونه مشکلی بعد از انجام تست برای تجهیزات ایجاد نخواهد شد.

نحوه استفاده از اسپری تست دتکتور

انواع اسپری تست تجهیزات دتکتور

از کارآمدترین نوع اسپری تست دتکتور، اسپری سولو ساخت کشور انگلستان است. از این نوع اسپری برای تست دتکتورهای حرارتی، دودی، مونوکسید کربن، و یا ترکیبی استفاده می شود. هر قوطی اسپری حاوی 250 میلی لیتر ماده بوده که با کیفیت بالا و مطابق با استانداردهای دنیا تولید شده است. این اسپری تست دتکتور همچنین بعد از انجام تست قدرت پاک کنندگی دتکتور از مواد اسپری را نیز دارا می باشد.

توجه نمایید که نام سولو برای یک گروه از این اسپری ها می باشد. خود این گروه در انواع مختلفی جهت استفاده برای انجام تست برای دتکتورهای مختلفی است. به همین دلیل حتما برای انجام آزمایش اسپری تست دتکتور از افرد ماهر و با تجربه در این زمینه استفاده نمایید. استفاده از تجهیزات مناسب برای این کار نیز مانع از آسیب دیدگی تجهیزات و بروز حوادث برای افراد می شود. فراموش نکنید این اسپری توسط تولید کنندگان معتبر زیادی تولید و در بازار موجود می باشد.

مزایای استفاده از اسپری تست

با توجه به حساسیت تجهیزات اعلام حریق و هزینه بر بودن نصب و راه اندازی اینگونه تجهیزات عملکرد مناسب اینگونه سیستم ها در زمان خطر بسیار مهم است. به همین دلیل بعد از نصب سیستم ها برای این که از عملکرد مناسب و درست سیستم اطلاع کامل وجود داشته باشد از عوامل مختلف جهت ایجاد محیط های کاملا مشابه با سازه ها در زمان حریق استفاده می شود. اسپری تست دتکتور که با تجهیزات کاملا تخصصی مورد استفاده قرار می گیرد دارای چند مزیت مهم است.

 • بر روی تجهیزات دتکتور هیچ گونه سیلیکونی ایجاد نمی کند.
 • انجام تست بدون هیچ گونه آسیب به تجهیزات انجام می شود.
 • پاک کردن دتکتور از هر گونه آلودگی بعد از انجام تست.
 • سادگی و راحتی در انجام تست
 • قیمت مناسب اسپری با توجه به هزینه ای که در صورت عدم عملکرد صحیح دتکتور باید پرداخت شود.
 • بدون ایجاد آلودگی برای محیط زیست
 • با هر قوطی اسپری تست دتکتور می توان به سادگی چند تست انجام داد.
 • عدم ایجاد گازهای گلخانه ای.

برای خرید اسپری تست دتکتور در انواع مختلف با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت فروشگاه آنلاین ما مراجعه فرمایید.

برای مشاهده تمامی اسپری های تست دتکتور اینجا کلیک کنید 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *